Plánované akce

Čt 21.11.2019
MŠ - „Cesta za Ferdou Mravencem“

Út 26.11.2019
Exkurze - 9. ročník

Čt 28.11.2019
Konzultace pro rodiče (15.00 – 17.00)

Ne 1.12.2019
Advent v podhradí

ZŠ Křivoklát v Londýně

Poslední květnový týden strávilo čtyřicet žáků křivoklátské základní školy v ulicích Londýna, na zámku Windsor a u mystického Stonehenge. Ve spolupráci s cestovní kanceláří Scholare jsme po čtyřech letech opět připravili výlet na území Velké Británie zaměřený na prohlídku tamních nejvýznamnějších památek.

Cesta autokarem započala v pondělí krátce po obědě za krásného počasí a po noční jízdě přes Německo, Belgii a Francii jsme dorazili k Eurotunelu v přístavu Calais. Nalodění do vlaku dopravujícího cestující i s autobusy pod kanálem La Manche, stejně jako cesta samotná, připomínala scény z vědecko-fantastického filmu a byla pro všechny nevšedním zážitkem.

Britské ostrovy nás přivítaly typickým deštivým počasím, ale ještě než jsme dorazili do Londýna, vysvitlo sluníčko a i navzdory mírnému větru panovalo krásné počasí. Po překročení nultého poledníku jsme v Greenwich nastoupili na loď a po Temži dopluli až ke slavné pevnosti Tower. Po prohlídce, včetně zhlédnutí britských korunovačních klenotů, směřovaly naše kroky na Tower Bridge, dále po jižním nábřeží kolem válečné lodi Belfast, mrakodrapu Shard a Shakespearova divadla Globe až k Millenium Bridge. Po obědě, který se sestával z klasických Fish and chips jsme se rozdělili. Část dětí se projela na London Eye a druhá polovina navštívila Londýnskou katedrálu St. Paul’s, kde se nám podařilo vyšplhat až na vrchol její kopule. Znavení dlouhou cestou a plní dojmů jsme se opět po Temži dopravili k autokaru a dále do čtvrti Edmonton, kde jsme byli ubytovaní v hostitelských rodinách. Děti i učitelé byli ubytování po dvou, třech až čtyřech většinou u rodin afroamerického původu. Tento multikulturní zážitek většina dětí hned druhý den ráno nadšeně komentovala a všichni zvládali komunikaci v anglickém jazyce bez větších potíží.

Další ráno jsme vyrazili na královský zámek Windsor, kde nás neskutečné fronty donutily ke změně programu a zámek a městečko jsme si raději prošli individuálně a spojili příjemné s užitečným, když si děti nakoupily spousty dobrot a suvenýrů za rozumné ceny. Prošli jsme se i ke starodávným kolejím v Eatonu a na místní nádraží, kde se natáčely i některé scény z Harryho Pottera. Pak už nás bus za vydatného deště unášel směrem na západ k mystickému Stohenge. Když se alespoň trochu vyčasilo, vyrazili jsme směrem k jedné z nejtajemnějších památek pravěku. Všichni jsme udělali spoustu fotografií, prošli umělou vesničku i návštěvnické centrum. Cestou zpět jsme sice uvízli v dopravních zácpách, ale nakonec se opět všichni ocitli bezpečně u svých hostitelských rodin.

Třetí den jsme cestovali londýnským metrem The Tube a byl to pro všechny velký zážitek vzdor neočekávané poruše vozu, který nás půl hodiny blokoval v tunelu. Vše se nakonec zvládlo a tak bylo možné zhlédnout opravovaný Big Ben i House sof Parliament, výměnu stráží na Whitehall Horse Guard Parade i slavné Picadelly či sídlo premiérů na Downing Street 10. Děti ale daleko více zaujali pouliční umělci v centru města a také království sladkostí nedaleko Chinatown. Největším zážitkem posledního dne byla však návštěva stadiónu slavné Chelsea. Průvodce nás zavedl nejen na tribuny a na lavičky, ale také do šaten hráčů a do tiskového centra. Zvláště pro kluky to byl nádherný zážitek. Celý program zakončilo povinné utrácení posledních liber na Oxford Street, kde si každý přišel na své.

Po dlouhé zpáteční cestě zahrnující opět cestu tunelem a přes půl Evropy jsme se nakonec všichni zdraví a v pořádku vrátili domů. Na závěr musím poděkovat všem účastníkům a zejména dětem, které se po celou dobu chovaly naprosto vzorně, byly pozorné a slušné, zkrátka je vidět, že naše děti jsou prostě skvělé.