Navzdory všem problémům, aférám a stížnostem žijeme v úžasné době, která může přinášet radost nám i našim dětem. Moderní technologie propojují celý svět, zkracují se vzdálenosti mezi národy a otevírají tak možnosti, o kterých neměli naši dědové ani tušení. Aby bylo možné využít všech těchto vymožeností moderní doby, je však zapotřebí ovládat cizí jazyk. Z globálního hlediska je univerzálním světovým jazykem angličtina, která se dnes učí po celém světě.
Výjimkou není ani Křivoklát, kde se kromě angličtiny vyučuje ještě němčina a ruština. Žáci naší školy mají tedy možnost získat základní jazykové dovednosti, které jim budou sloužit po celý život. Nejedná se však o klasické memorování slovíček a gramatiky jako v letech minulých, výuka je dnes směřována k praktickému využití jazyka. Za tímto účelem bylo také domluveno setkání žáků devátého ročníku s finskými vrstevníky.
Dvaadvacet teenagerů ze školy Variska ve městě Vaasa, které se nachází na východě Finska a počtem obyvatel připomíná Rakovník, dorazilo na Křivoklát ve čtvrtek 24. května. Uvítání a představení naší školy a regionu obstarali sami žáci, kteří pak provedli hosty celou budovou. Poté se slova ujali Finové, kteří prostřednictvím interaktivní tabule a internetu v učebně angličtiny přiblížili našim dětem život v jejich zemi. Dále se děti podle předem připraveného itineráře nalosovaly do osmi skupin po šesti tak, aby v každé skupině byli alespoň dva Finové.
Ve školní jídelně pak proběhlo první kolo seznamovacích hovorů, které měly za úkol tzv. prolomit ledy. Další program již směřoval do tělocvičny a na školní hřiště, kde probíhaly turnaje ve fotbalu a florbalu. Zpočátku nesmělí Finové se postupně rozpovídali, a tak svou angličtinu museli oprášit také členové učitelského sboru, a dokonce i pan školník, který se rozhodně nedal zahanbit. Kuchařky ve školní jídelně nachystaly k obědu kuřecí stehýnka se zelím a bramborovým knedlíkem, který Finové snědli, až když jsme jim napovídali, že se v podstatě jedná o nakrájenou hustou bramborovou kaši.
Po obědě program pokračoval další náročnou jazykovou disciplínou. Děti měly za úkol představit typické národní hry. Češi vysvětlovali Finům, jak se hraje tzv. Sniper s volejbalovým míčem a Finové představili hru Mölkky. Tato nenáročná házecí hra si rychle získala srdce mnoha dětí i dospělých, kteří se již začali shánět po hracích sadách, které nám nakonec Finové darovali na památku. Tou dobou se už na hřišti a školní zahradě pohybovali také žáci osmého ročníku, kteří si na učitelích vynutili svou aktivní účast na jazykově sportovním odpoledni v Křivoklátě.
Na závěr slunečného odpoledne pak připadlo vyhlášení osmi nejúspěšnějších a nejaktivnějších dětí celodenního programu. Odměnou jim byly cyklistické přilby od cestovní kanceláře AVE-TRAVEL, která hostila Finy v ČR. Den však pro mnohé ještě nekončil, protože Finové pozvali svoje nové kamarády do rekreačního zařízení ve Šlovicích, kde byli ubytováni. Až do večerních hodin dále sportovali a povídali si. Jiní si vyměnili e-mailové adresy a dále si dopisují prostřednictvím facebooku nebo povídají přes skype. Někteří také zjistili, že je nutné zlepšit svoji angličtinu, aby nemuseli příště žádat o pomoc svoje kamarády.
Nadšení neskrývali ani učitelé, kteří začali uvažovat i o dlouhodobější spolupráci, či dokonce tradici vzájemných výměnných pobytů. V cestě nám prozatím stojí jen finanční stránka věci. Na tento výlet do Čech si totiž finské děti vydělávaly dva roky po brigádách prodejem toaletního papíru, přezouváním pneumatik apod. Budiž nám to poučením do života. Nemůžeme přece jen čekat, až nám něco spadne do klína, je třeba vzít věci do svých rukou a kdoví, třeba se jednou také naši žáci podívají do Finska.
Petr Tříska